Nyheter 2023
Nedan visas alla nyheter för 2023. För att visa alla nyheter i en lista istället: Klicka här
Eksjö Olgys teknikläger 2023
Nu startar vi upp årets Olgyläger, 10 dagar i Slovakien och Ungern. Här nedan kan ni följa vår lilla lägerdagbok.
Linköping och Valdemarsvik
På torsdagen hade vi studiedag och passade då på att ta oss iväg lite längre för en heldag med träning. Denna gången blev det först ett stopp i Linköping med en sprint i lite mer teknisk stads och park miljö runt Linköpings universitet och när vi ändå var där fick vi information om LIU Elitverksamhet. På stopp nummer två fick vi testa terrängen i Valdemarsvik inför vårens Swedish-League tävlingar.
Skidläger 2023
Första dagen på skidlägret började med hemlängtan på Vasaloppsspåret. Svenne släppte av oss på tre olika längder, 14km, 24km och 29 km. Det var en mysig tur i spåret trots kylan. Solen stack även fram på dem längre distanserna och många kom tillbaka nöjda efter första skidpasset.
Kostföreläsning med dietisten Emma Martner
Under vecka 4 fick alla elever och tränare en digital kostföreläsning med Emma Martner. Hon pratade om vikten av att balansera träning och kost, samt vi fick tips på näringsrika återhämtningsmål och mellanmål.